Więcej informacji: info@prestigeconferences.pl
SZKOLENIE ONLINE
KOSZT UDZIAŁU 1 OSOBY
1450 zł + 23% vat do 2 października 2024 r.
1650 zł + 23% vat po 2 października 2024 r.
Rosnące umiędzynarodowienie detalicznych transferów pieniężnych oraz upowszechnianie transferów kryptoaktywów zwiększają znaczenie relacji korespondenckich pomiędzy – szeroko rozumianymi – instytucjami finansowymi.
Regulatorzy i nadzorcy coraz częściej dostrzegają w relacjach pomiędzy instytucjami finansowymi charakter „korespondencki”, co skutkuje koniecznością stosowania przez instytucje obowiązane szczególnych zasad przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML) i finansowaniu terroryzmu (CFT).
Rozpoznanie występujących relacji korespondenckich, zrozumienie ich ryzyk AML/CFT, wypełnienie obowiązków związanych z nawiązywaniem i kontynuacją relacji, w tym prawidłowy monitoring ich transakcji stają się istotnymi zadaniami, z którymi wiąże się istotna odpowiedzialność wyższego kierownictwa instytucji finansowych.
Dlatego, choć obroty realizowane za pośrednictwem relacji korespondenckich systematycznie rosną, liczba takich relacji spada i coraz trudniej jest je nawiązywać i utrzymać.
Szkolenie poświęcone będzie wymiarowi AML/CFT relacji korespondenckich. Omówione zostaną, m.in.: cele relacji korespondenckich, i przedstawione podstawowe dla nich pojęcia. Prezentacja obejmie Rekomendację 13 FATF (wraz z notą interpretacyjną i wskazówkami) i poruszone w niej zagadnienia: banku fikcyjnego, rachunków przejściowych, de-riskingu, rachunków zagnieżdżonych. Przedstawione też zostaną relacje korespondenckie tak, jak ujmują je dyrektywy AMLD4 i AMLD5 oraz wytyczna sektorowa EUNB o relacjach korespondenckich (w ramach wytycznych o czynnikach ryzyka). Szczegółowo omówione zostaną wątki relacji korespondenckich zawarte w ustawie o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (definicja, relacje z respondentami z państw trzecich wysokiego ryzyka, warunki zawarcia relacji korespondenckiej). Uwzględnione zostaną zmiany dyrektywy transponowane w ustawie o rynku kryptoaktywów.
Szkolenie obejmie też wątek badań kwestionariuszowych respondentów: zarówno wg Grupy Wolfsberg, jak również zgodnie ze stanowiskiem UKNF (zawieranie relacji z dostawcami usług płatniczych). Omówione zostaną wybrane ryzyka relacji korespondenckich, przy uwzględnieniu znanych przypadków naruszeń przepisów i nałożonych za nie kar.
GRUPA DOCELOWA
Szkolenie kierowane jest do osób, które działając w instytucjach finansowych nawiązują, prowadzą lub wspierają prowadzenie relacji z innymi instytucjami finansowymi (zwłaszcza zagranicznymi):
- jednostki bankowości korespondenckiej,
- opiekunowie relacji z instytucjami finansowymi (zwł. dostawcami usług płatniczych),
- prowadzący KYC i monitoring transakcji instytucji finansowych,
- jednostki przeciwdziałania praniu pieniędzy / Compliance,
- menedżerowie produktów dla usług płatniczych.
W szczególności, osoby zatrudnione w bankach i niebankowych dostawców usług płatniczych (instytucjach płatniczych, instytucjach pieniądza elektronicznego). Także członkowie ich zarządów i rad nadzorczych, jednostek audytu, jak również pracownicy organów nadzoru (inspekcji).