Więcej informacji: info@prestigeconferences.pl
SZKOLENIE ON-LINE
KOSZT UDZIAŁU 1 OSOBY
1550 zł + 23% vat do 24 października 2024
1690 zł + 23% vat po 24 października 2024
Szkolenie adresowane jest głównie do pracowników banków, zatrudnionych w komórkach biznesowych, skarbu, ryzyka, compliance, audytu wewnętrznego oraz działach prawnych, jak również dla osób na stanowiskach kierowniczych, które muszą podejmować decyzje w zakresie oferty produktowej oraz bieżącego zarządzania ryzykiem instytucji.
Instrumenty pochodne stanowią ciekawą alternatywę dla „tradycyjnych” instrumentów finansowych, takich jak akcje czy obligacje. Poza najważniejszą rolą inwestycyjną (rozumianą jako pomnażanie ulokowanych kapitałów), służą również spekulacji czy arbitrażowi. Najbardziej doniosłe jest jednak ich znaczenie jako instrumenty transferu ryzyka – w tym znaczeniu, mogą zminimalizować bądź zniwelować straty wynikające z negatywnych zdarzeń rynkowych.
Wydaje się, że po kryzysie finansowym z 2008 roku nadal cieszą się one złą sławą, głównie za sprawą opcji walutowych. Czy są ku temu powody? Wydaje się, że nie – o ile zrozumie się ich konstrukcję i logikę. Przecież opcja walutowa jest podobna w swojej konstrukcji do polisy ubezpieczeniowej. Warto jednak wiedzieć, jak się ubezpieczać, aby być bezpiecznym. Bez tej podstawowej wiedzy, instrumenty pochodne rzeczywiście mogą jawić się jako coś niebezpiecznego.
Niniejszy materiał służy właśnie „odczarowaniu” tych negatywnych skojarzeń związanych z instrumentami pochodnymi. Podczas szkolenia pokazana zostanie logika funkcjonowania derywatów, ich najważniejsze role (transferu ryzyka, spekulacyjna oraz arbitrażowa) oraz jak je można wykorzystywać w codziennym życiu. W tym sensie, będzie to szkolenie bardzo praktyczne, poprzez poznanie podstawowych rodzajów instrumentów, metod ich wyceny czy też możliwych strategii inwestycyjnych (głównie na przykładzie opcji).
A wszystko to połączone z teorią, dotyczącą możliwości stosowania instrumentów pochodnych w działalności bankowej. To przede wszystkim, działalność związana z zabezpieczaniem ryzyka bieżącej działalności, ale też szeroka oferta produktów skarbowych oferowanych ich klientom.
Cały materiał będzie powiązany z wymogami znowelizowanej Rekomendacji A KNF, która wejdzie do stosowania z końcem roku 2023. Przybliżone zostaną najważniejsze zmiany w stosunku do wciąż obowiązującej wersji z 2010 roku, ale pokazana zostanie również sama logika rekomendacji, sprowadzająca się do ról i odpowiedzialności poszczególnych osób i jednostek, procesu decyzyjnego, właściwych polityk i procedur, jak również systemu kontroli wewnętrznej.